Att fan-sourca en kampanj

Sociala medier öppnar upp till dialog mellan privatperson och företag/artist/organisation/politiker. Det har varit ett givet faktum de senaste fem åren. Allt oftare ser vi nu även att företag och artister tar detta ett steg längre och väljer att “fan-sourca” kampanjer och annat material.

Friskis och Svettis uppmanar sina medlemmar att ladda upp bilder på sig själva på gymmet på Instagram med taggen #friskissthlm. Dessa visas sen på kampanjsajten http://www.fssthlm.se/ samt att de har använts i printreklam för att visa upp klubbens medlemmar för allmänheten.

“Våra medlemmar har lagt upp tusentals bilder från våra träningsanläggningar det senaste året, det vore dumt att inte ta vara på dem”, säger Staffan Marmolin, marknadschef på Friskis&Svettis Region Stockholm. “Det blir lite av en fotoutställning spridd över hela Stockholm, av och med våra medlemmar. Varje utomhustavla blir unik och kampanjsajten www.fssthlm.se visar samtliga bilder som taggats i kampanjen.”

H&M har haft ett antal tävlingar där de ber sina fans dela bilder på Instagram på olika teman, t.ex. i somras när allmänheten uppmanades att ladda upp bilder med #hmsummerspot – en bild på ens sommarsmultronställe. I prispotten står kläder från nya kollektioner.

Och inte bara det. H&M använder alla möjligheter de får att öka engagemanget hos sina fans. Imorgon tar David Beckham över rodret på H&M:s Twitterkonto, som en del av en kampanj för att lansera deras nya underklädesserie med Beckham som frontfigur. På deras Facebooksida skriver de ikväll:

David Beckham is the action hero in Guy Ritchie’s upcoming short film for H&M, get a glimpse at http://bit.ly/14Bj60C! Would you like to know more about the film? Tweet your questions to @hm using the hashtag #AskBeckham as David Beckham will take over our Twitter account tomorrow!”

Idag läste jag även om Jason Mraz musikvideo till låten “The Woman I love” där Mraz har bad sina followers om hjälp. Mashable skriver: “Mraz last summer challenged Twitter users to answer the question, “What does ‘The Woman I Love’ mean to you?” More than 10,000 responses flowed in with #MrazingTheVideo. ” Resultatet ser ni här:

Som ett eget exempel var jag del av att ta fram kampanjen #doamerika för komikern Kristoffer Appelquists soloturné “Drömmen om Amerika”. Syftet med kampanjen var att få svenskarna att ge Appelquist exempel på det mest amerikanska i deras respektive städer runtom i Sverige, så att han till sin föreställning skulle kunna använda lokala exempel från varje ort. Så väl som att bo och leva så amerikanskt som möjligt vid besök i varje enskild turnéstad. Trots allt handlade ju hela föreställningen om just “Drömmen om Amerika”. Läs pressmeddelandet här.

Fenomenet att crowd-sourca eller fan-sourca kampanjer är inte nytt, MEN det växer hela tiden. Och ju galnare idéer och koncept man kommer på, ju bättre kommer resultatet att bli. Förut var folk glada över att kunna kommunicera direkt med varumärken i sociala medier och kanske bli sedda av andra där (se t.ex. mitt inlägg om Kriskommunikation i sociala medier). Lite som fenomenet att man kommenterar på populära bloggar i hopp om att få fler läsare även till sin egen blogg. Idag går det att ta det hela ett steg längre och faktiskt låta publiken sköta kommunikationen åt ett företag, om än inom utsatta budskap och riktlinjer.

Ta t.ex. tidningen Vagabond som i varje tryckt nummer av sin tidning har 2-3 sidor som heter “Vagabond community” där de faktiskt publicerar inlägg och bilder som läsare själva har lagt upp på deras internetcommunity. Plötsligt kan alla som läser resetidningen även själva bli resejournalister! Och Vagabond själva får dessutom bra och relevant innehåll från “vanliga resenärer”.

Listan på innovativa idéer kan göras lång. Men det finns fortfarande så mycket kvar att göra. Folk delar och kommenterar och skapar troligtvis redan innehåll om ditt företag som det ser ut idag. Nu är det dags att tänka ett steg längre och använda allt det innehållet på ett kreativt sätt. Din publik blir nöjd och glad för uppmärksamheten samtidigt som du själv får bra innehåll att lyfta ditt varumärke med. #winwin!

Emelie Fågelstedt

Independent communications strategist supporting organizations with their digital business and communications strategy since 2010. Founder of digital agency Fågelstedt Kommunikation and co-founder of Svenska Nomader, Sweden's largest platform for digital nomads. Public speaker on tech, social media, e-commerce and the future of work.

4 thoughts on “Att fan-sourca en kampanj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>